SOCJOTERAPIA

Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne są bezpośrednią formą pomocy psychopedagogicznej adresowaną zwykle do dzieci i młodzieży, które potrzebują wsparcia w sytuacjach społecznych. Zasadniczym celem owych zajęć jest wspomaganie rozwoju ich uczestników oraz korekta i kompensacja uprzednich, niekorzystnych dla nich doświadczeń.

dr Lucyna Myszka-Strychalska - socjoterapeuta

Czym są zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne*?

Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne są bezpośrednią formą pomocy psychopedagogicznej adresowaną zwykle do dzieci i młodzieży, które potrzebują wsparcia w sytuacjach społecznych. Znajdują one swoje zastosowanie na wszystkich etapach kształcenia, zaczynając od przedszkola, zaś na szkołach ponadpodstawowych kończąc. Zasadniczym celem owych zajęć jest wspomaganie rozwoju ich uczestników oraz korekta i kompensacja uprzednich, niekorzystnych dla nich doświadczeń. Wszelkie oddziaływania psychopedagogiczne stosowane podczas tej formy pomocy, mają prowadzić do nabycia przez uczniów nowych, alternatywnych sposobów funkcjonowania oraz reagowania w środowisku społecznym.

Uwaga!

* Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w spra-wie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, Dz. U. z 2017, poz. 1591 – nazwa zajęć socjoterapeutycznych została zastąpiona mianem zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne. Zajęcia te mają trwać 45 min.

Podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne uczniowie zdobywają wiedzę na temat:

• dostrzegania swoich mocnych stron i odnoszonych sukcesów;
  • budowania właściwych relacji z rówieśnikami i dorosłymi;
  • nazywania i wyrażania emocji w sposób akceptowany przez otoczenie, a także uznawania uczuć innych osób;
  • radzenia sobie w sytuacjach trudnych;
  • konstruktywnego rozwiązywania konfliktów;
  • wyrażania własnego zdania, stawiania granic i odmawiania w niektórych sytuacjach;
  • spostrzegania zagrożeń;
  • organizowania czasu wolnego;
  • radzenia sobie ze stresem;
  • doskonalenia umiejętności koncentracji uwagi;
  • dostrzegani istotnej roli rodziny i środowiska rówieśniczego w procesie swojego rozwoju.

Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne przybierają formę spotkań grupowych (warsztatów), na których dzieci i młodzież poprzez ćwiczenia, zabawy pedagogiczne oraz specjalnie dobrane gry i aktywizujące metody pracy, uczą się odpowiednich zachowań oraz doskonalą swoje umiejętności społeczne oraz związane z rozpoznawaniem i wyrażaniem emocji. Uczniowie spędzają czas w bezpiecznej i miłej atmosferze, a przy tym doskonalą posiadane zdolności. Tematyka zajęć zawsze dobierana jest do potrzeb uczestników grupy i aktualnie przejawianych przez nich trudności.

Drogi uczniu!

Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne są dla Ciebie, jeśli:

• lubisz spędzać czas w grupie;
  • jesteś nieśmiały;
  • masz mnóstwo energii, przez co nie potrafisz skupić się podczas lekcji;
  • nie zawsze radzisz sobie ze swoimi emocjami i agresją;
  • trudno porozumieć Ci się z rówieśnikami i dorosłymi;
  • masz inne trudności, które powodują, że często jest Ci smutno i źle.

Nie czekaj, aż Twoje kłopoty przerodzą się w przerastające Cię problemy. Pomożemy Ci uwierzyć w siebie oraz nauczymy, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Tutaj nie będziesz oceniany! Okażemy Ci zrozumienie i szacunek. Będziemy spędzać ze sobą czas, rozmawiać, uczyć się pokonywać swoje trudności, czasami grać i bawić się.

Drogi Rodzicu!

Jeśli Twoje dziecko przejawia któreś z wymienionych trudności, sam możesz zgłosić je na zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne lub skorzystać z konsultacji z socjoterapeutą (zawsze podczas każdego zebrania rodziców lub w indywidualne ustalanych terminach).

SERDECZNIE ZAPRASZAM
dr Lucyna Myszka-Strychalska
Socjoterapeuta
sala 36